0%

کمپرسور های کوپلند

مقدمه

در سال 1980 در ایالت میزوری امریکا واقع در شهر سن لوئیس، کمپانی امرسان تاسیس شد. این کمپانی از زیر مجموعه های زیادی نظیر کوپلند (برند کمپرسور ها)، دیکسل (تجهیزات کنترل کننده)، آلکو و … تشکیل شده است. تمام برند های این کمپانی مانند برند کوپلند از دوام و کیفیت بالای برخوردارند. هدف از ارائه این مقاله بررسی کلی کمپرسور های کوپلند می باشد.

کمپرسور های کوپلند در کشور هایی نظیر امریکا، آلمان، تایلند و چک تولید می شود. اکثر کمپرسور های کوپلند موجود در بازار جهانی در ایران هم نمایندگانی دارند که در اختیار مشتریان  داخلی قرار می گیرد.

از کمپرسور های کوپلند در انواع سردخانه های بالای صفر و زیر صفر برای نگهداری محصولاتی نظیر گوشت، مرغ، لبنیات، میوه و … استفاده می شود. از دیگر کاربرد های کمپرسور های کوپلند می توان به استفاده در انواع چیلر های تراکمی و سیستم های تهویه مطبوع اشاره کرد.

انواع کمپرسور های کوپلند

کمپرسور های کوپلند تحت دو عنوان اصلی کمپرسور های کمپرسور اسکرال و کمپرسور های پیستونی تبریدی کوپلند DWM عرضه می شود. در ادامه به بررسی هر دو مدل می پردازیم. از ویژگی های اساس کمپرسور های کوپلند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای بالاترین عملکرد در برابر بار کامل سیستم
  • دارای بازده انرژی بهینه نسبت به سایر کمپرسور ها
  • دارای نوسانات پیوسته بین 10% تا 100%
  • تولید صدای پایین
  • قابلیت اطمینان بالا
  • عدم نیاز به اینورترهای گران قیمت و پیچیده
  • دارای طراحی ساده و در عین حال دقیق
  • دارای کنترل بسیار مناسب دما

کمپرسور اسکرال کوپلند

این مدل از کمپرسور ها یکی از پر مصرف ترین و با کیفیت ترین کمپرسور ها می باشد که در انواع سیستم های تهویه مطبوع و سرد خانه ها استفاده می شود. این کمپرسور های کوپلند به صورت تک فاز و سه فاز وارد بازار می شوند. قابل ذکر است که این مدل از کمپرسور ها قابلیت تعمیر ندارند. کمپرسور های تک فاز کوپلند دارای توانی بین 4-1.5 اسب بخارهستند،  درحالی که توان مدل 3 فاز آن بین 12-2 اسب بخار می باشد.

سری های متفاوت اسکرال

کمپرسور های سری ZR کوپلند از شناخته شده ترین کمپرسور ها هستند که در قدرت، ظرفیت تبرید، دمای کندانسور، دمای اواپراتور، ابعاد و اوزان، جابه جایی، سایز مکش و تخلیه، حجم روغن، جریان عملیاتی و استارت، ضریب عملکرد و توان های اسمی  متفاوت ساخته هستند.

کمپرسور های مدل ZR  با مبرد های فریونی نظیر R407C، R22، R134a کار می کند. گستره دمایی اواپراتور تعریف شده برای این کمپرسور ها بین 25- و 15+ درجه سانتی گراد است. کمپرسور های ZR در سری های   KCE، K4E-PFJ ، K3E، K3E-TFD ، KSE-TFM ، KCE-TWD ساخته شده اند که هرکدام انواع متفاوتی دارد و کاتالوگ مشخصات هر کدام از آن ها قابل دسترس می باشد. کمپرسور های اسکرال کوپلند را می توان در پیکربندی های تکی، جفتی (tandem) و سه تایی(trio) استفاده کرد.

نامگذاری کمپرسور های اسکرال

برای انتخاب یک کمپرسور کوپلند مناسب و مطابق با نیاز خود از نامگذاری آن استفاده کنید. برای مثال کمپرسور ZRDT24KSE-TFM به این صورت نامگذاری شده است که Z  نمایانگر کمپرسور اسکرال،R  مربوط به مبرد های R22، R134a و R407c یا  P یعنی مبرد R410A ، D  نشانگر اسکرال دیجیتال یا Y نمایانگر Trio ،T  نشان دهنده ی کمپرسور پشت سر هم جفت یا U  کمپرسور پشت سر هم غیر جفت است. 24K درجه ظرفیت اسمی بر حسب BTU/h ،  S یا  C  تغییر مدل ، E  نوع روغن روانساز (روغن استر) یا Blank (روغن معدنی) و در نهایت TFM مربوط به نسخه موتور می باشد.

کمپرسور های DWM

کمپرسور های پیستونی  DWM کوپلند برای عملکرد خود از فناوری سمی هرمتیک استفاده می کنند. مهم ترین ویژگی این کمپرسور ها طول عمر و مقاومت بالای آن ها می باشد. این مدل از کمپرسور های بوک به دلیل تولید صدای بالا برای مصارف صنعتی کاربرد دارد.  این کمپرسور های کوپلند برای عملیات تبرید می توانند از گاز های فریونی  R22/ R404/ R410/ R134/ R407 استفاده کنند.

کمپرسور های DWM کوپلند در سری های Stream  ،  Digital Stream ، سری دیسکاس، سری S  و دومرحله ای ساخته می شوند.  این کمپرسور ها در مدل های  DKL، DKSJ، DLEE، DLJE، DLSG و مدل های D2، D3، D4 ، D6  و D8  به بازار عرضه می شوند. هرکدام از این مدل ها در جابه جایی، وزن، شیر مکش و تخلیه، تعداد سیلندر ها و جریان عملیاتی متفاوت ساخته می شوند.

این مدل از کمپرسور های کوپلند برخلاف نوع اسکرال قابلیت تعمیر دارند. این کمپرسور های طوسی رنگ طرفداران زیادی دارند و ظرفیت آن ها از 1.5 اسب بخار تا مقادیر بالاتر متغیر می باشد. این کمپرسور ها برای نصب در سردخانه ها و تونل های انجماد بسیار مناسب هستند.

در نامگذاری این کمپرسور ها  D  حرف اول نشانگر کمپرسور کوپلند است که به ترتیب مدل کمپرسور، تعداد سیلندر، جابه جایی یا موارد دیگر مانند: صفحه سوپاپ، کورس، قطر سیلندر آورده می شود. در ادامه اطلاعاتی مانند نسخه بدنه، سایز موتور، نسخه موتور و شماره سرویس به ترتیب گزارش می شود.

سری Stram

این مدل از کمپرسور های با گاز های R404A، R407C، R134a، R22 سازگار است و از 4 و 6 سیلندر ساخته می شوند. و جابه جایی تعریف شده برای این کمپرسور ها بین 153- 62 متر مکعب بر ساعت متغیر است.

سری Digital Stream

این کمپرسور ها با مبرد های R404A، R407C، R134a و R22 کار می کنند. مهم ترین ویژگی این کمپرسور ها کنترل دقیق فشار مکش و کاهش مصرف انرژی می باشد. این کمپرسور های کوپلند به راحتی با سایر تجهیزات به کار رفته در سردخانه تطبیق پیدا می کند.

سری دیسکاس

این کمپرسور ها دارای بالاترین بازده برای مبرد ها و شرایط کاری مختلف است. این مدل از کمپرسور های کوپلند با مبرد های R404A، R134a، R407C و R22 سازگار است. این محصولات دارای تکنولوژی دیجیتال برای مدولاسیون ظرفیت 100-10% است.

سری S

این مدل از کمپرسور ها دارای پمپ روغن یکپارچه برای بالا بردن اطمینان کاری سیستم است. سری های D2S، D3S، D4S، D6S و D8S از دو تا هشت سیلندر ساخته شده اند.

سری های دو مرحله ای

این کمپرسور ها برای دماهای بسیار پایین استفاده می شود و با مبرد های R404A و R22 سازگار است. ظرفیت این سیستم ها بین 25-15 اسب بخار است.

 

 

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *